Karjalan Kielen Seuru julgai uvvessah uuttu karjalankielisty nygyrunohuttu

uusin runokirja käsitelty kansiSeuran kaunehkirjallizen julgavotoimindan tärgevin ruado on luadie uuttu nygyaijan ristikanzoi pagizuttajua da tulevazuoh tähtiäjiä kirjallizuttu. Täs konas seuran julgavotoimindu poikkenou monien muuloin vähembistölöin ilmahpiästänypoliitiekas. Äijät tuijotetah vaiku mennyžyöh. Suomen karjalakielizien tuloksellizin runoniekku da sanoinkäytändän muasteri on arhijepiskoppu Leo. Hänel on piässyh ilmah jo kaheksa tevostu.
Katso eteesi, ylös ja korkealle – Kačo edeh yläh da korgiel on uuziman runokirjan nimi.
Midä on ristikanzu? Mi on hänen omassah vastus? Midäbo ristikanza luadiu ičele, toizile da kogo muailmale? Arhijepiskoppu Leo duumaiččou ristikanzoi da ristikanzoin ruadoloi. Muailmu on kaunis, ga ristikanzu voibi rumendua sen. Ristikanzu hävittäy paiči omua iččie, sežo muuloi ristikanzoi, meijän kaikkien yhtehisty kul’tuuruperindyö, luonduo, kogo muakeriä. Se on suurdu tolkuttomuttu, pahuttu. Ga ristikanzal on sežo tahto parembah. Tai tahto vuadiu rohkevuttu, vastuon kandamistu, vellallizuksien täyttämisty. Muutokseh piästäh kuundelemal, muudugi kui omua iändy, ristikanzoin kahtenkeskezes elokses, yhteiskunnis da muailmanpoliitiekas. Ku luobuu tyhjäs, tiijustau enämbän. Ku kaččou edeh, yläh da korgiel, nägöy enämbän eloksen rajattomas suuruos.
Katso eteesi, ylös ja korkealle – Kačo edeh, üläh da korgiel, 192s, Keuruu 2017, ISBN 978-952-5790-61-0, hindu 30€
Tiluandat seuran Jovensuun ja Helsingin toimistoloispäi. Tel. +358–44 500 2215, kirsti.karhinen@karjal.fi , da tel. 0400 246 266, pertti.lampi@gmail.com.
Tiluamizii voi luadie sežo KKS:n verkokirjulaukas: http://karjal.fi/.
Ližätieduo: Pertti Lampi, p 0400 246 266 ja pertti.lampi@gmail.com

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *